نمایش نوار ابزار

امام جمعه زابل : اعضای محترم شورای شهر زابل همدل و همزبان، نگاهشان به مشکلات منطقه باشند+صوت

شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶

متن خطبه دوم نماز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل در مصلی المهدی ( عج )

شنبه ۲۲ مهر روز جهانی استاندارد است ، اولین مفهومی که در وهله ی اول از این واژه به ذهن خطور می کند استاندارد در مقوله کالا هست یعنی کالای استاندار انسان داشته باشد ولی مفهومش میتواند وسیع تر باشد .

 

هم جامعه باید سالم و استاندار باشد و هم محیطی که مردم در آن زندگی میکنند و سلامت روان ، روح و جسم مردم در آن محیط می بایست تضمین شود .

 

یکی از مفهاهیمی که از استاندارد استنباط میشود این است که انسان شهری استاندارد داشته باشد که دارنده امکانات شهری برای شهروندان باشد .

 

باید ببینیم که شهرستان زابل به نسبه دیگر شهرهای ایران اسلامی که به برکت انقلاب به پیشرفت رسیده اند به نسبه این شهرها ، شهرستان زابل چقدر پیشرفت داشته است ؟ اگر پیشرفتی نداشته باید ببینیم چه چیزی مانع این پیشرفت شده است ؟ آیا سوء مدیریت بوده یا مدیریت مثبت اما ناپایدار ؟ این موارد را بررسی و مطالعه کنیم .

 

دوشنبه ۲۴ مهر روز جهانی غذا و هفته بهداشت روانی است ، برای ۶ هزار کارتون خواب ، گور خواب و خرابه خواب در شهرستان زابل چه کردیم ؟ ما در فرمانداری زابل به مسئول کشوری تامین اجتماعی این گزارش را اعلام کردیم چه کردید ؟ ۵۰ تا گورخواب در تهران رسانه ای شد ، همه ورود کردند و این مشکل را برطرف ساختند ولی اینجا ۶ هزار نفر است .

 

طرح ساماندهی سکونت گاهای غیر رسمی که امتیاز ویژه ای آن برای زابل مطرح و گرفته شد ولی وقتی در استان آمد و دیگر شهرهای جنوب استان حق زابل را قاپیدند ، کار بکجا رسید ؟ و ما چه کردیم برای این طرح ؟ چه شخصی باید آنرا را بررسی کند ؟ آیا استاندار ، فرماندار ، نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر ورود کردند ؟ چقدر تلاش کردند تا اصلا تلاشی صورت نگرفت ، شاید کرسی مسئولیت شان به خطر بیفتد اگر اعتراضی به مافوق خودشان داشته باشند و حال و روز مردم برایشان مهم نیست و اگر مهم است چرا ورود نکردند .

 

ما تمامی این موارد را در خطبه اعلام کردیم ، اینکه امام جمعه ای که بعنوان  نماینده ولی فقیه در شهرستان است در تریبون موضوعی را اعلام میکند یعنی پشت سر شما فراندار ، استاندار و نماینده مجلس دارد گرم میشود و به مافوق خودتان اطلاع میدهید که امام جمعه ما طرح موضوع کرده است و این میشود برگ بنده شمای مسئول ، نه اینکه شما موضع بگیری در برابر امام جمعه خودت ؛ چه کرده اید برای این ۶ هزار  ؟

 

شهرهای مجاور سیستان را ببینید ، استان خراسانن جنوبی ، بیرجند و نهبدان را مشاهده کنید که به برکت انقلاب و مدیریت های مثبت ، ثابت و پایدار به چه پیشرفت های رسیده اند که قابل مقایسه نیست یا ما ، این موارد را لطفا ببیند .

 

چهارشنبه ۲۶ مهر روز تربیت بدنی و ورزش است ، برای ورزش جوانانمان چه کرده ایم ؟ چند تا سالن و زورخانه در این سالهای ساخته و اضافه گردید ؟ این موارد را کجا فریاد بزنیم ؟

 

چه کسی باید داد این مردم را به مجلس برساند ؟ اگر گوش مسئولین در پایتخت ناشنوا یا کم شنواست یک فریاد بلند میخواد که آنها را به خودشان بیاورد ، کجاست آن فریاد ؟ و چرا تنهاست فریادها ؟ و به جای اینکه همصدا شوند با این فریادها ، وقیخانه حمله میکنند و در هنجره میخواهند همان فریاد را خاموش کنند ؛ آن وقت میگوییم چرا میزان اعتیاد افزایش می یابد ، مشکل بیکاری ، فشارهای روحی و روانی ، کارهای فرهنگی پرهزینه ، وقت های سالن های ورزشی پرهزینه ، ما باشیم به کدام سمت میرویم ؟

 

ما برای جوان خود چه کرده ایم ؟ خودمان را در ابتدا محکوم کنیم ؛ مگر ما نمیدانیم که در نظام اسلامی مسئولیت قبول کرده ایم ، اگر نمی توانی و جرات کار نداری برو ، مرد میدان و حججی میدان هستی بمان ، حججی حجت است برای ما ، او سر در این میدان داد و شما میخواهی وقت بزاری برای خدمت مردم .

 

چرا ما فرصت ها را از دست میدهیم ؟ چرا ما از صبوری و رشید بودن مردم سوء استفاده میکنیم ؛ آن وقت وقتی میخواهد حرکتی انجام شود از درون ما متفرق میشویم و زیر پای همدیگر را خالی میکنیم ، این موارد گریه دارد ، آن وقت میگوییم چرا پیشرفت نمی کنیم .

 

چند بار از مسئولین ارشد داخل استان ما مطالبات مهم ، مستمر و مقاوم داشته ایم ؟ چقدر از آن مسئولی که وسط میدان مین مطالبه گری رفت حمایت کردیم ؟ و چند نفر از پشت به آن حمله کردند ؟

 

ما در منافع و برای رسیدن پیشرفت سیستان باید همه اختلافات را کنار بگذاریم ؛ ما حق و فرصت اختلاف نداریم چون فرصت ها خیلی از دست رفته ، همدل و همزبان باشیم .

 

صحبتی هم با اعضای شورای شهر داشته باشیم ، اخیراً  شایعه ای پخش شده است که امام جمعه در تعیین شهردار دخل تصرفی دارد ؛ این موضوع یک دروغ محض است .

 

وظیفه امام جمعه قبل از انتخابات راهنمایی و بیان شاخصه های کاندیدای اصلح هست و بعد از انتخابات احترام به رای مردم و حمایت از وکلای مردم است .

 

اعضای محترم شورای شهر زابل همدل و همزبان ، نگاهشان به مشکلات منطقه باشد و  فردی متعهد ، متخصص و دلسوز را بدور از هرگونه نفع شخصی و حزبی انتخاب کنند و هیچگونه فشاری بالا دستی را دخل در این انتخاب نکنند و اگر در جایی کسی فشار میآورد و بی مورد ورد میکند به ما اطلاع بدهند .

 

دوشنبه ۲۴ مهر ۲۵ محرم سالروز شهادت امام زین العایدین پیام رسان عاشورا است که در سال ۹۵ ه . ق به شهادت رسیدند ، پیام رسان کربلا که اگر نبود نقش امام سجاد ( ع ) و عمه بزرگوراشون کربلا در همان کربلا میماند و قیام عاشورا ناکام میماند ؛ بانی تشکیل محافل پدر بزرکوارشان امام حسین ( ع ) بودند و ما هم میبایست به مثل امام زین العابدین ( ع ) پیام آوار قیام عاشوراباشیم . امام سجاد ( ع ) الگوی مقاومت و ایستادگی توام با عزت و اقتدار هستند .

مطالب مشابه
دیدگاه ها