نمایش نوار ابزار

امام جمعه زابل : بیداری مردم، پرچم حکومت الهی را در ایران به اهتزاز درآورد

چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر کیخا، امام جمعه شهرستان زابل در همایش گرامیداشت قیام 19 بهمن مردم سیستان و یادواره شهدای شهرستان زابل که روز گذشته در مصلای المهدی (عج) برگزارشد، گفت: امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند وقتی تاریخ را مطالعه می‌کنیم، مانند آنست که با آنان زندگی کرده‌ایم، لذا ما به برکت مطالعه تاریخ باید چندین هزار سال سن داشته باشیم.

امام جمعه شهرستان زابل اظهار کرد: تاریخ پر از عبر است، پر از درس و تجربه است؛ تاریخ به ما می‌آموزد که دشمنان خود را بشناسیم، نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنیم و برای آینده به‌کار بگیریم.

وی افزود: در سال ۱۳۳۰ قیامی ثبت شده که نشان‌دهنده روح بزرگ و باعظمت مردم سیستان است؛ مردمی که برای دفاع از حق و حقیقت و رسیدن به آرمان‌های بلند جان دادند.

وی با اشاره به چگونگی شکل گیری قیام ۱۹ بهمن تصریح کرد: مردم در جای جای ایران از سوی علمایی مانند آیت‌الله کاشانی‌ها حمایت و با ظلم ظالمان آشنا می‌شدند؛ در سیستان هم چنین حادثه‌ای شکل گرفته است و بعدها با حضور بزرگانی چون شهید طباطبایی، به جایی رسید که این خطه از ایران اسلامی سهم بزرگی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ ایفا کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر کیخا بیان کرد: رهبری مدبّرانه حضرت امام(ره) و بیداری و پایمردی ملت سبب شد تا پرچم حکومت الهی در این کشور به اهتزاز درآید و مردم زیر سایه حکومت دین قرار بگیرند.

امام جمعه زابل عنوان کرد: امروز سیستان با مسائل و مشکلات فراوانی روبروست و باید مسؤولین نسبت همت کنند تا گرفتاری مردم رفع شود؛ سیستان تاریخ بسیار پرعظمتی دارد، بزرگانی که در این منطقه بودند و مردم آن همیشه پشت انقلاب بوده‌اند، لذا باید به مشکلات آنان بیشتر رسیدگی شود.

مردم سیستان در 19 بهمن 1330 علیه دست نشاندگان رژیم پهلوی در این منطقه که تصمیم به برگزاری انتخابات فرمایشی و انتخاب یکی از وابستگان علم وزیر دربار شاه را داشتند قیام کرده و در نهایت نماینده مورد نظر رژیم از منطقه فراری شد و مردم نماینده منتخب خود را به مجلس فرستادند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها