نمایش نوار ابزار

امام جمعه زابل: حجاب و عفاف برای زنان نشانه شخصیت است

شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶

متن خطبه های ۱۸ اسفند ۹۶ نماز جمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل در مصلی المهدی ( عج )

 

امروز ۱۸ اسفند مصادف با ۲۰ جمادی الثانی سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا ( س ) است ، هشت سال قبل از هجرت بدنیا آمدند ؛ این روز به روز زن و روز مادر نامگذاری شده و همچنین در این روز در چند قرن بعد از ولایت این بانوی بزرگوار سرور زنان بهشت فرزند ایشان ، از سلاله پاک ایشان ، سیدی بزرگوار ، عالمی مجاهد امام خمینی ( ره ) بدنیا آمدند و امروز روز میلاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران است ، امام راحل عظیم الشان از برکات وجودی حضرت زهرا ( س ) است .

 

یکی از القاب حضرت صدیقه ( س ) مبارکه است ، وجودش مبارک ، مادر یازده امام معصوم که رتبه این بزرگواران از همه انبیاء جزء پیغمبر اکرم ( ص ) بالاتر می باشد .

 

کوثر قرآن ، بانوی بزرگواری که خداوند متعال به او لقب کوثر عطا میکند ، یعنی خیر و برکت بسیار ؛ وجود مُقدسی که نسل مطلوبی پیامبر اکرم ( ص ) از طریق او تصاحب میکند و دارا هست .

 

به برکت این بانوی بزرگوار بعد از چندین قرن که از غیبت کبری امام زمان ( ع ) سپری شد فرزندش پرچم توحید را در این کشور به اهتزار درآورد و اسلام در تمام شئون زندگی ملت ایران به معنی واقعی منتشر شد .

 

جایگاه زن در اسلام، جایگاه ویژه ایست ولی متاسفانه در بعضی از ملل زن را حتی جزء انسان قائل نبودند و خیلی که رتبه آن را بالا میبردند میگفتند زن یک چیزی بین حیوان و انسان است و این تفکر را نسبت به زن داشتند .

 

در زمان جاهلیت زن به مثل دیگر اموال متوفی به ارث گذاشته می شد و اسلام به زن شخصیت داد و وقتی در این کشور پرچم اسلام به اهتزار آمد شخصیت اصلی زن معرفی شد .

 

مسئله عفاف و حجاب وقتی برای زن لازم و واجب مطرح میشود برای این است که نگاه نامحترمانه به زن انجام نشود و شخصیت زن در وجوب حجاب لحاظ شده است .

 

تربیت فرزند صالح و تحویل آن به جامعه یکی از مهمترین وظایف زن در ادبیات و فرمایشات امام راحل معرفی شده است و فرمودند در زمان طاغوت شغل مهم را از مادران گرفتند .

 

الان هم افرادی هستند که حتی میشود جزوه نخبه گان جامعه و خواص آنها را معرفی کرد حرف هایی به میان می آورند کانّه اصل حجاب را متوجه نشده اند ؛ مثلا میگوند حجاب اجباری ، این به چه معناست ؟ حجاب یکی از واجبات دین است .

 

امر به حجاب و عفاف وظیفه ایست که بر دوش همه مسئولین است و تمامی ادارات در جمهوری اسلامی یک قسمت از بودجه های آن بودجه فرهنگیست که میبایست صرف امور فرهنگی کنند .

 

همین روز یعنی ۱۸ اسفند سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور نامگذاری شده است و ما تشکر می کنیم از مسئولین محترم فرهنگ و ارشاد که در این زمینه فعالیت ها از ایشان دیدیم و در منطقه سیستان ما در جریان فعالیت هایشان هستیم و کانونهای مساجد را تقویت میکنند و ما دست هر کسی که کار فرهنگی انجام دهد میبوسیم و شکرگزار هستیم .

 

یکشنبه ۲۰ اسفند روز راهیان نور است ، ما از تمامی ادارات خواهشمندیم که بودجه فرهنگی خودشان را صرف این کار فرهنگی کنند و سفری برای اعضای اداره با خانواده فراهم سازند تا با فرهنگ ایثار و شهادت مردم و مخصوصا جوانان آشنا کنند .

 

 

سه شنبه ۲۲ اسفند سالروز تاسیس بنیاد شهید اسلامی به دستور امام راحل در سال ۱۳۵۸ و روز بزرگداشت شهداست ، این روز را گرامی میداریم و درود میفرستم به روح پرفتوح شهدا و امام شهدا که حق زیادی بر گردن ما دارند .

 

ظرفیت بنیاد شهید بسیار طرفیت بالایست چون با وظایفی که دارند سیره شهدا را در جامعه منتشر کنند ؛ بسیار ظرفیت بالایی برای فرهنگی سازی دارد .

 

ما از مسئولین بنیاد شهید شهرستان عاجزانه خواهش میکنیم و این مورد را از ایشان میخواهیم و فرصت میدهیم که از تمام ظرفیت این ارگان مقدس با تمام وجود استفاده کنند و مردم را با شهدا بیشتر آشنا کنند ، وقتی وارد یک شهر میشویم باید تمثال شهدا چشم ها را روشن کنند ، وقتی به مزار شهدا میرویم مشاهده کنیم باید مزار شهدا بهترین مکان برای کارهای فرهنگی باشد .

مطالب مشابه
دیدگاه ها