نمایش نوار ابزار

امام جمعه زابل: روئسای دانشگاه‌ها باید به کرسی‌های آزاد اندیشی اهمیت دهند

شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶

متن خطبه دوم نماز جمعه ۲۴ آذرماه ۹۶ شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل در مصلی المهدی ( عج )

 

فراهم کردن محبط بندگی یکی از الطاف الهی است که خدواند متعال به بندگان خودش عطا می فرماید ؛ خداوند متعال با انقلاب اسلامی این محیط سالم بندگی را برای ما فراهم کرده است ، یک حکومت شیطانی و طاغوتی تبدیل به یک حکومت الهی و آسمانی شد .

 

فردا شنبه ۲۵ آذر روز پژوهش است ؛ در مورد نیازهای جامعه پژوهش و تحقیق کنیم ، شناخت انقلاب و برکات انقلاب یکی از نیازهای واجب و مبرم جامعه است تا بدانیم در زمان طاغوت از لحاظ مادی و معنوی چه حال و روزی داشتیم و درک کنیم چه خدمات مادی و معنوی در انقلاب به ما شد و در روز پژوهش این موادرد باید مورد اهمیت قرار گیرد .

 

نیازهای خانواده ها در مورد تربیت فرزند مورد پژوهش قرار بگیرد ، نیاز والدین در برخورد با کودک ، نواجوان و جوان مورد تحقیق و پژوهش قرار بگیرد .

 

دوشنبه ۲۷ آذر سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مُفتح در سال ۱۳۵۸ ه. ش و روز وحدت حوزه و دانشگاه است ؛ حوزه و دانشگاه دو نقطعه تقابل همدیگر نیستند بلکه دو بال پرواز ، ترقی و پیشرفت جامعه از لحاظ مادی و معنوی هستند .

 

به فرموده امام راحل ( ره ) "استکبار جهانی تلاش میکرد که دانشگاهیان را افرادی بی دین و حوزه و روحانیت را دست پرورده انگلیس معرفی کند "، در حالیکه در منطق اسلام محسط علم آموزی و پژوهش مقدس است چه در حوزه و چه دانشگاه باشد .

حوزه و دانشگاه وظیفه دارند که نیازهای جامعه را بررسی کنند و برای رفع مشکلات قلم فرسایی کنند ، تحقیق و پژوهش کنند و آثار این  تحقیق و پژوهش در جامعه مشاهده شود .

 

برنامه های دشمن را رصد و راهای مقابله با دسیدسه های دشمن را پیدا کنند ، راههای برون رفت از مشکلات اقتصادی را پیدا کنند ، در موضوع اقتصاد دانش بنیان تحقیق و تالیف کنند ، و در اختیار مردم قرار دهند؛ کاری که الان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این مقوله انجام میدهد .

 

راهکارهای استفاده بهینه از مرز موضوعی است که حوزه و دانشگاه در این مسیر باید قلم فرسایی کنند ، در مورد حقوق مردم باید مطالبه گری کنند و بار اصلی بر روی دوش حوزه و دانشگاه است  .

 

حضور فعال در فضای حقیقی و مجازی یکی از واجبات و تکالیف حوزه و دانشگاه است ، استقلال فکری را در همه مراحل داشته اند  و حق حوزه و دانشگاه می باشد .

 

کرسی های آزاد اندیشی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب یست باید مورد اهمیت برای روئسای دانشگاها و حوزه و همه موسسات علمی باشد .

 

یکشنبه ۲۶ آذر روز حمل و نقل و رانندگان است ؛ حق رانندگان داشتن امنیت جاده ایست ؛ بزرگراه زابل ـ زاهدان یکی از موضوعاتی ست که باید در دانشگاه ها و حوزه ها بررسی و موضوع کرسی های آزاد اندیشی قرار گیرد .

 

مسئولین در این چند هفته گذشته در مورد  این موضوع قول هایی داده اند و جلسات خوبی در فرمانداری برگزار کرده اند اما باید حوزه و دانشگاه این موضوع را رصد کنند .

بزرگراه زابل – زاهدان  به فرموده مسئولین امرش ۲۰۰ میلیارد تومان کل هزینه اتمام آن می باشد و بفرموده استاندار سابق درآمد سالیانه استان ما از درآمد مرز ۲۵۰ میلیارد تومان می باشد ، می توانستند درآمد یکسال را اختصاص بدهند به این بزرگراه و ما الان از جاده های پرامنی برخوردار باشیم و این موارد باید موضوع کرسی های آزاد اندیشی حوزه و دانشگاه باشد .

 

در کرسی های آزاد اندیشی حوزه و دانشگاه از امام جمعه گرفته تا نمایندگان مجلس و همه مسئولین باید مورد سوال قرار بگیرند  و اول از همه از خود بنده شروع کنید ، از من بپرسید بعد از چهار سال چه فعالیتی انجام داده ام در عنوان امامت جمعه و چه تحولی در منطقه ایجاد کرده اید ، این موارد را سوال کنید ، یا حرف برای گفتن دارم یا ندارم و باید مورد بازخواست قرار گیرم ، در جمهوری اسلامی ایران عنوان را تصاحب کردن شوخی نیست  چرا که برای هر میز و عنوان مسئولیتی خون ۷۲ شهید بر زمین ریخته است .

 

تحقیق در مورد چیستی و برکات انقلاب یکی از وظایف حوزه ها و دانشگاها می باشد ؛ آیا این انقلاب مانند دیگر انقلاب ها فرانسه و دیگر انقلاب های جهان است ؟ آیا برای شکم گرسنه شد یا انقلاب شد که مجد و عظمت و دین حق حمایت شود .

 

برکات انقلاب اسلامی که حکومت اسلامی را نتیجه داد و حکومت اسلامی که نظام اسلامی را نتیجه داد و نظام اسلامی که میرود تا به تمدن اسلامی تبدیل شود که جهان را مدیریت کند .

 

برکات دنیوی و اخروی انقلاب اسلامی باید مورد بررسی قرار گیرد و نوجوان و جوان ما بداند در چه کشوری زیر پرچم توحید نفس میکشد و مردم باید متوجه و قدردان خون شهدا و ولایت فقیه باشند .

 

عزت ایران اسلامی  به برکت اسلامی بودن است و تمام تلاش دشمن این است که اسلامی بودن را از ایران بگیرد زیرا میداند مجد و عظمت و شرف ایران با قید اسلامی بودن است و لذا دشمن در تلاش است تا سندهای ۲۰۳۰ را در ایران اسلامی عملیاتی کند .

 

از دشمنی آمریکا و مکر و حیله انگلیس غافل نشویم ؛ در هفته گذشته وزیر خارجه انگلیس سفری را به ایران داشتند باید هوشیار باشیم ، در ضمن پایبندی بر برجام می بایست حواسمان هم جمع باشد همین انگلیس در برهه های زمانی مختلف بدعهدی هایی را در موضوع برجام به تبعیت از آمریکا داشته است .

مطالب مشابه
دیدگاه ها