نمایش نوار ابزار

امـام جمعه زابل : اگر ما گذشته پُر از عُمق خود را توجـه نکنیم ضرر خواهیم کــرد

یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

به گــزارش پایگــاه اطلاع رسـانی دفتر امام جمعه شهرستان زابل ، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا ، صبح روز یکشنبه در مراسم گرامیداشت هفته میراث فرهنگی با حضور مهمانان خارجی و داخلی در سرسرای در سالن آمفی تئاتر دانشکده کشاورزی دانشگاه زابل عنوان کـرد : همه انبیاء ، رسولان و اهل بیت ( ع) بنیان گذاران میراث فرهنگ انسانی در کـره ی خاکی بوده اند .

امام جمعه زابل افـزود : شهدا و امام راحل عظیم الشان در برهه ی از تاریخ که می خواست میراث معنوی و مادی ما به تاراج و غارت رود و تبدیل و تغییر تمدن شکل گیـرد و فرهنگ دیگـری را در ذهن این مـردم حـاکم کنند با بذل جـان و سرمایه ی عُمر حافظ این میراث بزرگ انسـانی شدند .

وی ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی خطاب به مهمانان خارج از کشور گفت : به سرزمین دارالولایه سیستان ،  مهد علم ، تمدن ، رشد ، فرهنگ و انسانیت که وجود آثار باستانی این میراث گذشتگان با زبانی شیوا و گویا عظمت این مردم را مُعرفی می کند .

حجت الاسلام کیخا ضمن تشکر از همه ی عزیزانی که در راستای فرهنگ ، حفظ و معرفی آثار باستانی تلاش کرده اند خاطر نشان کـرد : اگر هیچ آثار باستانی بجز شهر سُوخته در این سرزمین نبود همان در مُعرفی ژرفای اندیشه این مردم کفایت می کرد ، شهر سوخته ای که در یک مساحت 250 هکتاری تنها 2 درصد از آن کشف شده ، ثبت جهانی می شود .

خطیب نماز جمعه زابل گفت : وجود آثار باستانی متعدد و عدم توجه کـافی به این مقوله باعث ایجاد دغدغه و گلایه ما از مسئولین شده است که چرا بیش از این آثار باستانی همچون شهر سُوخته معرفی نمی شوند و این دلایل ایجاب می کند که مسئولین این امر شبانه روز تلاش کنند .

وی تاکید کــرد : ما زمانی از مسئولین راضی و خشنود می گردیم که اردوهای بزرگ دانشجویی از اقص نقاط جهان ، مخصوصاً ایران و بالاخص خود استان و اخص از خود سیستان سوق پیدا و به این آثار باستانی سر بزنند .

حجت الاسلام کیخا اظهار کـرد : ما از استاندار و فرماندارهای ایشان خواستاریم که جاده های منتهی به آثار باستانی را ترمیم و بازسازی کنند و یا اماکن تفریحی جهت تشویق و ترغیب خانواده ها به این اماکن را فراهم سازند .

امام جمعه زابل بیان کـرد : ما باید پاسدار فرهنگ مان باشیم زیرا مقوله ی فرهنگ یک امر قابل تغییر است و اگر ما گذشته پُر از عُمق خود را توجه نکنیم ضرر خواهیم کــرد .

وی از برگزاری همایش های  شخصیت هایی همچون شهید مرتضی مطهری سیستانی و پرفسور شیخ نژاد بعنوان ورق زدن تاریخ سیستان یاد کرد و گفت : فرزندان و جوانان ما بدانند و خود را باور داشته باشند که تا کجا می توانند در مقوله ی حوزه و دانشگاه اوج گرفته و جهان را مبهوت کارهای خود کنند .

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها