نمایش نوار ابزار

خطبه های نمازجمعه ۱۸بهمن ۱۳۹۸ به امامت حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل

جمعه 7 فوریه 2020

بسم الله الرحمن الرحیم
خطبه های نمازجمعه ۱۸بهمن ۱۳۹۸ به امامت حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل
هم خود مان به تکلیف عمل کنیم و هم دیگران را دعوت به انجام تکالیف نماییم، جامعه دینی ، امت اسلامی یعنی جمعیتی با مقصد ومقصود یگانه ،وآحاد جامعه برای پاسداری از ارزشهای دینی که عامل وحدت اند می بایست آمر به معروف و ناهی از منکر باشند.
مهم ترین مصادیق خیر، پیروی از قرآن و سنت نبوی است،که در مکتب اهل بیت(ع) تعریف و تبیین شده است. عزت و عظمت امت اسلامی در گرو امر به معروف و نهی از منکر است، این آیه از محوری ترین مدارک لزوم تشکیل مدینه فاضله در سایه تربیت امت فاضله است و جامعه دینی را برای مقابله با هجمه فرهنگی دعوت می کند و انگیزه می دهد.”و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر”.
جوهر امر به معروف و نهی از منکر که در آن جدی بودن مطرح است، با تعلیم ، تذکر و ارشاد و حتی دعوت به خیر تفاوت دارد، و چون صیغه فرمان دارد با علو و برتری همراه است، باید افزون برجهت علم ، از موضع قدرت باشد. دعوت به خیر ، امر به معروف و نهی از منکر همراه با قدرت است که به گروه خاص واجب است نه همگان.
یکی از عالی ترین مراتب امر به معروف و نهی از منکر آماده کردن بستر و فضای آن است، به عنوان مثال، برای تربیت فرزندان صالح و مومن می بایست، زمینه هدایت در کانون خانواده فراهم شود، با سرپرستی پدر و حاکمیت والدین مومن فضای خانه و خانواده آماده تربیت می شود، جامعه هم همینطور است، می بایست زمینه و فضا و بستر امر به معروف فراهم شود.
لذا بعضی از مفسرین فرموده اند این آیه از محوری ترین مدارک لزوم تشکیل مدینه فاضله است. که لازمه تشکیل حکومت اسلامی است که در کل جامعه زمینه امر به معروف و نهی از منکر فراهم شود. نمی شود حکومت طاغوت باشد و مدینه فاضله درست کرد.نمی شود قوانین حاکم بر جامعه طاغوتی و شیطانی و ضد دینی باشد و انتظار داشت در آن جامعه “یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر ، آمرین به معروف و ناهین عن منکر” باشند.
دیدیم که چطور در طول تاریخ هرکجا طاغوت حاکم شده، اولیاء خداوند متعال به قتل رسیدند، لذا مومنین نهی شده اند از پذیرش والی و حاکم جائر ،چرا که از بین رفتن دین را در بر دارد.لذا عالی ترین مرتبه امر به معروف و نهی از منکر تشکیل حکومت اسلامی است، گر چه وجوبش کفایی است، لکن با دقت بیشتر می توان گفت به اندازه وسع افراد به تعداد مکلفین توسعه پیدا می کند، بر همه واجب است، ایجاد انقلاب، بقاء حکومت با حضور در صحنه.
ولن یجعل الله للکافرین علی المومنین سبیلا، اطلاق آیه ، عدم سلطه سیاسی نظامی اقتصادی فرهنگی کفار و لازمه اش تشکیل حکومت است، نفی سبیل سلطه کفار بر مسلمین، تشکیل حکومت اسلامی است. لذا به حکم قرآن، ملت ایران قیام کردند، انقلاب کردند و حکومت اسلامی شکل دادند و پرچم کفر و طاغوت را پایین آوردند و پرچم توحید را به اهتزاز در آوردند. ملتی که مشاهده می کرد، ذخایر ملی اش غارت می شود، کشور زیر چکمه های آمریکایی ها و انگلیسی ها قرار دارد، صاحب اختیار کشور بیگانگان هستند، ظلم و ستم می دید، فقر و بی عدالتی ، فرار مغزها و بی سوادی را می دید، و درباری که غرق فساد جنسی و فحشاء و دزدی و بی دینی بود،ملتی که عزت و شرفش را زیر چکمه های بیگانگان مشاهده می کرد، قیام کردند، به رهبری مردی الهی، عبد صالح خدای متعال روح الله الموسوی الخمینی(ره) قیام کردند و شیطان را بیرون کردند، جاء الحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا.
امام خامنه ای(حفظه الله):
آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی برد، انقلاب اسلامی ایران ، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد، چهارچوب ها را شکست. طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنشی نشان دهند. اما این واکنش ناکام ماند، چپ و راست مدرنیته ، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گوناگون برای خفه کردن آن، هرچه کردند، به اجل محتوم خود نزدیکتر شدند.
مدرنیته، تمدن جدیدی که در چند قرن اخیر در اروپا و آمریکای شمالی شکل گرفته که بر پایه مادی گرایی، انسان گرایی، اومانیسم، فردگرایی، سنت ستیزی، لیبرالیسم و سکولاریسم و جدایی دین از سیاست هستند، راست مدرنیته ، کشورهای اروپایی و آمریکایی بلوک غرب، چپ مدرنیته که برپایه اندیشه سوسیالیسم، کمونیسم و مارکسیسم است، بلوک شرق.
انقلاب ما بر پایه نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی شکل گرفت.
امام خامنه ای(حفظه الله):
انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار به شدت عقب مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت، در گام نخست، رژیم ننگین سلطنت استبدادی را به حکومت مردمی و مردم سالاری تبدیل کرد، آنگاه جوانان میدان دار اصلی حوادث و وارد عرصه مدیریت کرد، روحیه و باور ما می توانیم را به همگان منتقل کرد، به برکت تحریم دشمنان اتکا به توانایی داخلی را به همه آموخت و این منشاء برکات بزرگ شد.
و الان ۴۱سال از عمر پر برکت انقلاب می گذرد، با طراحی براندازی، ترورهاتوسط منافقین، فتنه ها،تحریم و ۸سال جنگ تحمیلی نتوانستند مانع حرکت انقلاب شود.
تفاوت چاشهای دیروز و امروز انقلاب ما با مستکبران،چالش آن روز بر سر کوتاه کردن دست عمال بیگانه یا تعطیلی سفارت رژیم صهیونیستی یا رسوا کردن لانه جاسوسی آمریکا بود اما امروز چالش بر سر حضور ایران در مرزهای رژیم صهیونیستی و برچیدن نفوذ آمریکا از منطقه و حمایت از مجاهدین فلسطینی و دفاع از حزب الله و مقاومت است.
دیروز مشکل غرب جلوگیری از خرید تسلیحات ابتدایی برای ایران بود، امروز مشکل غرب جلوگیری از انتقال سلاح های پیشرفته ایرانی به نیروهای مقاومت است.
دیروز گمان آمریکا بود که با چند خود فروخته یا چند هواپیما و بالگرد خواهد توانست بر نظام اسلامی فائق آید، امروز برای مقابله ، خود را محتاج به یک ائتلاف بزرگ از ده ها دولت معاند یا مرعوب می بیند.
این یعنی صدق وعده های خدای متعال ،در منظومه فکری امامین انقلاب که بر پایه توحید است، یاد گرفته ایم که به وعده های خداوند متعال ایمان داشته باشیم، ” ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم.
در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ، رهبر عزیزمان هفت دستاورد انقلاب را بیان می فرمایند، توصیه به مطالعه این دایره المعارف انقلاب می کنیم، مطالعه موجب بصیرت و بینش سیاسی بیشتر می گردد، ارگانها بیانیه را چاپ کنند و در اختیار مردم قرار دهند.
دستاوردهای انقلاب :
امنیت و ثبات کشور و تمامیت ارضی و حفاظت از مرزها که آماج تهدید جدی دشمنان بود، در ۸سال جنگ با تمام استکبارجهانی، حتی یک وجب خاک را نگذاشتیم که بگیرند.
در حالی که در زمان رضا شاه ملعون در حالی که تمام دنیا در جوامع جهانی رای داده بودند که شط العرب و اروندرود، بین عراق و ایران تقسیم شود، با فشار انگلیس بر رضاشاه، کاملا ایران از حقش کوتاه آمد، با فشار انگلیس به رضاشاه ” دشت ناامید” که منطقه ای میان مرز ایران و افغانستان، است ، به افغانستان واگذار شد.
این مشکل آب که ما با افغانستان داریم به همین برمی گردد، در مذاکرات بر سر هیرمند و آب آن، با حکمیت انگلیس ها، میزان سهم آب ایران از رود هیرمند به یک سوم کاهش پیدا کرد و از ۱۸۱۴۶ کیلومترمربع مساحت کل سیستان، ۱۰۷۷۲ کیلومتر مربع جزو خاک افغانستان شد و فقط ۷۳۷۴ کیلومتر مربع باقی ماند.
بحرین هم در زمان محمدرضا پهلوری واگذار شد، هویدا گفت: به هیچ کس مربوط نیست، دختر خودمان بود به هر کس می خواستیم شوهرش دادیم.
در ۸سال جنگ با تمام جهان در واقع حتی یک وجب خاک ایران جدا نشد.
ظرفیت های مهم کشور ، فرصتهای انسانی:۳۶میلون نفر در سنین میانه ۱۵ و ۴۰ سالگی، رتبه دوم جهان در دانش آموختگان علوم مهندسی، حدود۱۴ میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، وجود جوانان محقق مشغول به آفرینش های علمی و فرهنگی و صنعتی ( مانند احمد فدائی ها در سیستان)،وجود انبوه جوانان با روحیه ی انقلابی و آماده تلاش جهادی.
فرصتهای مادی کشور: هفت درصد ذخایر جهانی با وجود یک درصد جمعیت جهان، بازار بزرگ منطقه ای(۱۵ همسایه با ۶۰۰میلیون جمعیت)، حاصلخیزی زمین با محصولات کشاورزی و باغی، منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنایی جغرافیایی، بازار بزرگ ملی و اقتصاد بزرگ،سواحل دریایی بزرگ.
راه حل های پیشرفت کشور: درون زایی، مولدشدن و دانش بنیان شدن، سپردن کار به دست یک مجموعه جوان و دانا و مومن، مردمی کردن اقتصاد و عدم تصدی گری دولت، برون گرایی با استفاده از ظرفیت ها.
توصیه ها و ماموریت ها در بیانیه گام دوم انقلاب:
العلم سلطان، راه پیشرفت علمی را با احساس مسئولیت بیشتر همچون یک جهاد در پیش بگیرید.
۱:علم و پژوهش ۲:معنویت و اخلاق ۳:اقتصاد
همه راه حل ها در داخل کشور است، اینکه کسی گمان کند که مشکلات اقتصادی صرفا ناشی از تحریم است و علت تحریم هم مقاومت ضد استکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است، خطایی نابخشودنی است.
۴: عدالت و مبارزه با فساد، تشکر از دستگاه قضایی.
حضرت آقا: برای اجرای شایسته آن، چشم امید من به شما جوان ها است،
رسانه، مطالبه گری، نترسیدن، بسیجی بودن.
۵: استقلال آزادی: آزادی ملت و حکومت از تحمیل و زورگویی قدرت های سلطه گر جهانی و آزادی اجتماعی حق تصمیم گیری و عمل کردن.
۶: عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن ، ۷: سبک زندگی اسلامی

تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، گرامی می داریم یاد امام خمینی(ره) و شهدا از بدو خلقت تا کنون، تاشهدای ۸ سال دفاع مقدس و سردارسپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی.
شنبه ۱۹بهمن، روز نیروی هوایی ، بیعت و میثاق همافران ارتش با امام راحل، تبریک به ارتشیان غیور به ویژه نیروی هوایی بالاخص عزیران مستقر در منطقه سیستان.
روز شنبه در تقویم قمری ۱۳جمادی الثانی سالروز وفات حضرت ام البنین(س)، روز تکریم مادران و همسران شهداء
سه شنبه ۲۲بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و سقوط نظام شاهنشاهی در سال۱۳۵۷٫
فرارسیدن این روز را تبریک عرض می کنیم، قدردان انقلاب باشیم، همچون شهید حاج قاسم سلیمانی سرباز ولایت باشیم، تا به مملکت مان آسیبی نرسد، حضور در همه صحنه های انقلاب اسلامی ، نمازجمعه ها ، انتخابات، اهمیت حضور در راهپیمایی ۲۲بهمن به همراه خانواده.
مسائل سیستان
هفته گذشته مطالباتی انجام شد، سبک ما در مطالبه گری برای همه مشخص است، مسئولی که کار کند دستش را می بوسم، تقدیر و تشکر می کنم، و اگر مسئولی کار نکند و یا خدایی نکرده بیشتر از غفلت حقی از مردم را ضایع کند، ما ساکت نخواهیم نشست، بارها قبل از طرح در خطبه در جای خودش مشکل را به مسئول ، تلفنی، حضوری مطرح می کنیم و اگر اثرگذار نباشد، طرح در خطبه شکل می گیرد و تبدیل به یک مطالبه و گفتمان عمومی می شود.
در یک مرحله مشکلات در علوم پزشکی و بیمارستان ها، تکریم ارباب رجوع و دستگاه های خراب را که بعضی از دستگاه ها، خرابی شان به قیمت جان مردم تمام شده و تمام می شود، اینها رابیان کردیم، گفتیم از ظرفیت ها استفاده کنند، مخصوصا از ظرفیت سپاه پاسداران که در مقوله درمان قدم های بزرگی برداشته است استفاده کنند، اما انجام نشد و طوری دیگر در مقابل مطالبه گری عمل شد و باشدت و حدط بیشتری به مسائل ورود کردیم.
جلساتی گرفته شد، سخن همیشه ما این است و مطالبه گری می کنیم، بعضی از رسانه ها کارشان را خوب انجام دادند، بعضی از رسانه ها از مردم نمره قبولی نگرفتند، آن رسانه ای که از امکانات فضای حقیقی و مجازی این نظام استفاده می کند و قلم اش را بفروشد، دردها را می بیند ولی قلم فروشی می کند، آن رسانه خیانت می کند، مردم می بینند و قضاوت می کنند، از رسانه هایی که کارشان را خوب انجام دادند، تشکر می کنیم.
بنده با هیچ کس مشکل شخصی ندارم، هرچه می گوییم فقط برای خداست و اینکه حقی از مردم ضایع نشود، مردم بیشتر از اینها لایق خدمت هستند، باید برای این مردم نوکری کنیم، محاسبه شده برای هر میز مسئولیت و هر عنوانی خون ۷۰شهید به زمین ریخته شده است، یا کاری را قبول نکنیم، عاقبت مان را به خطر نیاندازیم و یا اگر قبول می کنیم، حاج قاسم سلیمانی وار کار کنیم، شبانه روز کار کنیم، روی نیروهایمان نظارت داشته باشیم، حرف ما همان حرف است، ما منتظر تحول در دانشگاه علوم پزشکی زابل هستیم، کار تمام نشده، بیش از گذشته مخصوصا علوم پزشکی که مستقیم با سلامت مردم سروکار دارد، زیر ذره بین نگاه نقادانه ما است و منتظر تحول هستیم.
ما از مسئولین دلسوز حمایت می کنیم و هیچ مسئولی حاشیه امن خبری در سیستان ندارد، رسانه ها نگاه شان به مسئولین هست، ما هم نگاه مان به مسئولین هست، کار بکنند تشکر می کنیم، کار نکنند نقد و اعتراض خواهیم داشت، سعی می کنیم کفه ترازو عادلانه باشد و تا این لحظه یادم نمی آید در خطبه ها به کسی ظلم کرده باشم، بحث شخصی نیست، بحث مردم هستند ، مسئولین هم توجه داشته باشند.
تشکر می کنیم از سپاه پاسداران و به ویژه از سردار آبسالان عزیز فرمانده محترم قرارگاه عملیاتی شهید هراتی ، که وقتی این مشکل مطرح شد، ایشان تماس هایی با بیمارستان نبی اکرم(ص) زاهدان گرفتند ودر مقوله دستگاه مربوطه قدم هایی برداشته شد. ما هم همین را می خواهیم، پیگیری و استفاده از همه ظرفیت ها، در خطبه قبل گفتیم از ظرفیت سپاه استفاده کنید، تا آن لحظه ای که دستگاه به شما برسد، به قول شما از گمرک آزاد بشود، در این بازه زمانی که جان مردم در خطر است، دیدید که انجام شد.از نمایندگان محترم که پیگیر بودند تشکر می کنیم.
ما برای رشد منطقه و خدمت به مردم حاضریم جان خودمان را فدا کنیم، این که یک نفری اهانت کند، این آبرو کمتر از جان است، آبرو را هم تقدیم می کنیم، حاضریم جان مان را فدا کنیم تا این مردم به حق خودشان برسند و این تقویت نظام اسلامی است،ما همیشه به این خدمت افتخار می کنیم.
مسئولین خوب زیاد داریم ،آن چند نفری هم که کم کاری می کنند ان شاء الله حواسشان جمع باشد.

دیدگاه ها