نمایش نوار ابزار

خطبه های نماز جمعه ۱۵ آذر۹۸ به امامت حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل

جمعه 6 دسامبر 2019

بسم الله الرحمن الرحیم
خطبه های نماز جمعه ۱۵ آذر۹۸ به امامت حجت الاسلام والمسلمین کیخا امام جمعه شهرستان زابل

شنبه ۱۶ آذر ، ۱۰ ربیع الثانی وفات یا در واقع شهادت حضرت معصومه(س) در قم، ایشان از مدینه به ایران هجرت نمودند، رهبرمعظم انقلاب در کتاب انسان ۲۵۰ساله اشاره می فرمایند: هجرت تمدن ساز حضرت معصومه(س) به شهر قم به قدری مهم است که امام صادق(ع) بشارت وجود با برکت حضرت معصومه(س) را قبل از میلاد امام کاظم(ع) اعلام می کنند.
هجرت
همه باید اهل هجرت باشیم یا هجرت آفاقی یا هجرت انفسی یا هردو.
هجرت آفاقی
یعنی برای خدا ، برای انجام تکلیف بندگی در این عالم از مکانی به مکان دیگر برویم و هجرت کنیم.
۱- برای علم آموزی از شهری به شهر دیگر یا از کشوری به کشور دیگر
۲-برای نشر معارف رفتن به از شهر یا کشور دیگر
۳-برای یاری اسلام ، رفتن به روستاها و تاسیس کارگاه ها و کارخانه ها ، سیستانی های مقیم تهران و مشهد و گرگان و… برای خدا و قربه الی الله به سیستان هجرت کنند و چند ماه از سال را به سرزمین آباء و اجدادی اختصاص دهند و شغل ایجاد کنند و اقتصاد را رونق دهند و سیستان را آباد کنند.
هجرت انفسی
یعنی تحول در درون انسان، انسان در درون خود از تفکری به تفکر دیگر مهاجرت کند، از تمایلات نفسانی هجرت کند به خواسته های الهی.
روز دانشجو
شنبه ۱۶ آذر روز دانشجو، سالروز کشتار دانشجویان معترض به حضور آمریکایی ها در دانشگاه تهران، ۴ ماه پس از کودتا ننگین ۲۸ مرداد ریچاردنیکسون، معاون رئیس جمهور آمریکا برای تقویت حکومت سرکوبگر پهلوی به ایران آمد،که باعث اعتراضات شدید دانشجویی شد و ۳ نفر از دانشجویان به شهادت رسیدند.از سال ۱۳۳۲ تا انقلاب اسلامی خاطره ی این شهدا گرامی داشته می شد و بعد از انقلاب اسلامی به روز دانشجو نامگذاری و هر سال گرامیداشت ویژه ای شکل می گیرد.
بیانات امام خمینی(ره):
دانشجوها ذخایر این ملت هستند، مقدرات مملکت ما در آینده به دست دانشجویان امروز است.
منشا همه گرفتاری های یک کشور از دانشگاه و حوزه های علمیه ومنشا همه سعادت های مادی و معنوی هم از دانشگاه و حوزه های علمیه است، نقشه های بزرگ برای نفوذکردن در دانشگاه ها و تربیت کردن جوان ما به یک تربیت هایی که بر خلاف مصالح کشورشان است، برای این است که اگر دانشگاه فاسد شود یک کشور فاسد می شود.
بزرگترین وابستگی ملت های مستضعف به ابرقدرت ها و مستکبرین، وابستگی فکری ودرونی است که سایر وابستگی ها از آن سرچشمه می گیرد، شما استادان و فرهنگیان و دانشجویان دانشگاه ها و دانشسراها و… باید کوشش کنید و مغزها را از این وابستگی فکری شست و شو دهید.

بیانات رهبرمعظم انقلاب:
جنبش دانشجویی در کشور ما در تاریخ ثبت شده و شناخته شده خود، همیشه ضد استکبار، ضد سلطه، ضد استبداد، ضد اختناق و به شدت عدالتخواه بوده است.
من عقیده ام این است که کار علمی در دانشگاه ودر کشور باید جهادی باشد، جهاد عبارت است از آن تلاشی کهدر برابر یک چالش خصمانه از سوی طرف مقابل صورت می گیرد.
انتخابات
رهبر معظم انقلاب در سخنانی پیش از آغاز در س خارج فقه با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، تاکید کردند: هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد. باید دید که آیا میتوانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.
عزیزانی ثبت نام کنند که می دانند ، می توانند کار کنند،مدیر و مدبر باشند باید هم تعهد و هم تخصص داشته باشند،برای خدا ثبت نام کنند و اگر انتخاب شدند باری از دوش مردم برداند، با توجه به روایات اگر لیاقت و کفایت مسئولیتی را نداشته باشند و قبول مسئولیت کنند در روز قیامت بی چاره هستند.
وظایف مردم در انتخابات:
در جایی که قرار است برای پیشرفت و کلیت سیستان تصمیم گرفته شود، از کدام طایفه و منطقه مهم نیست، فقط خود شخص را مطالعه کنید، دست پاک، مومن، کارآمد، متخصص و مدیر باشد.
طبق تشخیص خود رای بدهیم، ریش سفید و بزرگ طایفه حق ندارد به مردم القاء کند.
مراقب کاندیدایی باشید که عقبه ی آنها برخی افراد و یا رئیس طایفه هستند ، به آنها شک کنید و بدانید وام دار شده اند و پست و مسئولیت ها را فروخته و نمی تواند خوب کار کند.
موضوع گاز
هرساله در این فصل مشکلاتی پیش می آید، باید تدبیر لازم صورت گیرد، در این رابطه با توجه به جلسه با فرماندار محترم و تماس های گرفته شده و اطلاعات میدانی کسب شده ذکر چند مسئله:
مشکل بیگاری از خودروهای حامل گاز جدی است، سالهای گذشته هم بوده، حتی طبق بعضی گزارشات احتمال حبس کشنده های مختص زابل و زاهدان هم بوده و باید صحت و سقم موضوع تحقیق شود، حق خوری مناطق محروم یک چیز ثابتی شده است.
از فرماندارمحترم درخواست نظارت کافی بر شبکه توزیع را داریم، استفاده از ظرفیت پایگاه های بسیج در زمینه نظارت خیلی مطلوب است و باید ادامه پیدا کند،هجوم غیرمتعارف به کالا باعث کمیابی می شود در این زمینه مردم با سعه صدر به اندازه نیاز کالا تهیه کنند.
فرودگاه و جاده
روز هواپیمایی تبریک عرض می کنیم.
کاهش پرواز فرودگاه زابل جلوی پیشرفت منطقه را می گیرد و جاده مواصلاتی داریم که جزو آثار باستانی شده، ما احساس می کنیم برخی مسئولین مربوطه جهت شنیدن مطالبات مردم نه کم شنوا بلکه کر هستند.

شهرداری و شورای شهر:
همیشه به مسئولین که تازه منصوب می شوند فرصت کافی و وافی را می دهیم تا تلاش خود را بنمایند، در موضوع شهرداری و شورای شهر هم به همین گونه بوده است،
شهر زابل از بدیهیات شهری برخوردار نیست، شهر چه امکانات تفریحی دارد؟ پارک و فضای تفریحی به نسبه جمعیت شکل نگرفته، پارک بانوان که در زمان مسئول قبلی شهرداری اعلام شد به کجا رسید؟
شورای اسلامی شهر در سستی به تمام معنا به سر می برد و دچار روزمرگی شدند، باید نظارت کافی بر شهرداری داشته یاد و اگر تخصص لازم را ندارند چرا کاندیدای شورای شهر شدند، چند هفته اعلام می کنیم نشستی با حضور اصحاب رسانه داشته باشید، بنده هم حضور پیدا می کنم، به سوالات و انتقادات پاسخ دهید، مسئول جهادی و بسیجی خودش را در معرض انتقادات و اعتراضات قرار می دهد، پیشنهاد استفاده از سه ظرفیت جهادکشاورزی ، بسیج و شهرداری برای ایجاد فضای سبز به کجا رسید؟ حتی یک تماس از مسئولین شهرداری و شورای شهر دریافت نشد.
مردم برای ایجاد فضای سبز مشارکت داشته باشند، به شهردار محترم برای جلب مشارکت در بین الصلاتین وقت سخنرانی داده شد، اما هر مسئله ای بیان شد غیر از جلب مشارکت.
جوانان و مردم ما ثابت کردند هر زمان ندایی از جانب مسئولین برای مشارکت در آبادانی برسد پای کار هستند در زمینه بازسازی سطل های زباله جوانان ما خودجوش ورود کردند ، مشارکت باید از جانب مسئولین پیگیری شود.
نهضت آسفالت چه شد؟آسفالت شهر در وضعیت نابسامانی به سر می برد و هرچه از مرکز شهر به حاشیه می رویم خیابان ها و کوچه ها خاکی می شود، شهرداری و شورای شهر تلاش کنند اگر نیاز به پیگیری در سطح کشوری دارد با کمک استاندار و نمایندگان مجلس و ائمه جمعه موضوع پیگیری شود.
دفن زباله به درستی انجام نمی شود و دارای مکان مناسب نیست، تفکیک زباله نداریم، جمع آوری زباله در همه محلات دیده نمی شود ، سطل های زباله بهداشتی نیست.
درختکاری معابر و محلات ، با توجه به آمادگی مردمی برای ابن کار مهم همتی از جانب مسئولین دیده نمی شود.
پارک یعقوب لیث با مشکل خرابی پیاده رو و کف پوش و همچنین عدم رسیدگی به فضای سبز همراه است.
دیوار نویسی های تبلیغاتی سطح شهر باعث زشتی نمای شهر شده و باید تدبیر لازم صورت گیرد.
برای ساماندهی دستفروش ها قرار بر اختصاص پارکینگ شهرداری پشت دادگستری شده است ، به کجا رسید ؟ از جانب شهرداری همتی دیده نمی شود.
تصمیم بر ایجاد فلکه ای روبروی بیمارستان امیرالمومنین(ع) شد، سرعت گیر و… نصب شد، احداث این فلکه به کجا رسید؟

دیدگاه ها