نمایش نوار ابزار

خُطـبه هــای 24 اردیبهشت مـاه ۱۳۹۵ نمـاز جمعـه شهــرستان زابل

جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

امام-جمعه-زابل

متن خطبه ی دوم نماز جمعه شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام و المسلیمین علی اکبر کیخا ـ امام جمعه شهرستان زابل

چندی قبل یک حرکت مردمی با حمایت مسئولین و اساتید دانشگاه برای شهر انجام شد ، مردم در کنار هم همدل و همزبان سنت درختکاری را انجام دادند به امیدی اینکه شهری زیبا و آباد و بانشاط داشته باشند کاری که باید سال های پیش انجام می گرفت ، کاری که در وهله ی اول وطیفه ی شهرداری ، علی الخصوص مسئول فضای سبز شهر بود .

مردم قدم مهمی برداشتند ، مردمی که می بینند شهرشان با استانداردهای شهری خیلی فاصله دارد ، مسئولین از مردم مشارکت خواسته بودن و مـردم هم لبیک گفتند ، اما با خبر شدیم ، کـاری با نهال ها انجام شد کـه قلب همه را جریهه دار کــرد ، در حدیث داریم اگـرکسی شاخه ی درختی را بشکند مانند این است که بال فرشته ی را شکسته است ، حال اگر کسی ریشه ی درختی را بسوزاند ، چه تعبیری می توانیم داشته باشیم ؟ این چه حرکت و تفکری است ؟؟ ما مات و مبهوت این حرکت شدیم …

بنده بارها در جاه های مختلف گفته ام که چرا داخل پارک های شهر ، خیابان ها و محلات گلکاری و کاشت درخت های زینتی و… شکل نمی گیرد؛ می شنیدیم که گفته می شود به خـاطر گرما و وضعیت خاص هوا است ، چطور داخل دانشگاه ها و در بعضی از ادارات همین شهر و منطقه بهترین گل و گیاه بعمل می آید اما داخل پارک ها جـواب نمی دهد  !! و اینجاست که خیلی از قصور و کوتاهی مسئول فضای سبز شهر نمایان می شود .

 ما نسبت به این موضوع که بیشتر یک تفکر ضد رشد و توسعه هست ساکت نمی نشینیم و بارها اعلام کرده ایم که مردم ما مطالبه گر هستند و احدی از مسئولین حاشیه ی امن خبری نخواهند داشت ، کاری اگر صورت گیرد تقدیر و تشکر می کنیم ولی اگر کوتاهی ، کم کـاری و یا خیانتی صـورت بگیرد برخورد جدی صورت و اعلام خواهد شد؛ از فرماندار محترم ، شورای تأمین ، بسیجیان و سربازان گمنام امام زمان (عج) به جهت ورود جدی و قاطعانه به این موضوع مهم تشکر می کنیم و مجرم و مجرمین اصلی شناسایی و به مردم هم معرفی شوند تا مردم بشناسند آنهایی را که اینگونه جلوی رشد و توسعه ی منطقه را به هر قیمتی که شده می خواهند بگیرند .

از دولت محترم و نماینده ارشد دولت در استان درخواست داریم که هماهنگی جهت اختصاص قسمتی از درآمد مرز را تا یه بازه زمانی که نزدیک به استاندارهای شهر شوند به شهرداری های پنج شهرستان منطقه سیستان صورت بگیرد ؛ اگر منع قانونی دارد با مجلس صحبت شود و نمایندگان محترم هم ورود ویژه و شایسته کنند ، این بی انصافی  است که سیستانی که  سالانه به گفته ی خود مسئولین عزیز250 میلیارد تومان دولت محترم از مرز سیستان درآمد داشته باشد و این حـال و روز شهرهای منطقه باشد و کارهای توسعه ی اینگونه کُند صورت بگیرد و این مشکل هم پایان پذیرد و این جالب نیست که شهرداری زابل که مرکز سیستان می باشد 4 ماه حقوق کارکنان خودش را نداشته باشد که پرداخت کند و این جای نگرانی است .

از نمایندگان هم درخواست داریم ، اقدامی صورت گیرد که کارمندان شهرستان زابل از مزایای مرزنشینی استفاده کنند ، اختلاف حقوق بین کارمندان شهرستان زابل با 4 شهرستان دیگه معقول نیست ، دستگاه تنفس همه مورد آزار و اذیت ریزگردها باشد اما در امکانات تعدادی از عزیزان دیده نشوند ، این بی انصافی می باشد .

جمعه  24 ارديبهشت  6 شعبان سالرزو لغو امتياز تنباكو در پي فتواي آيت الله مجاهد، ميرزا محمدحسن شيرازي(ره) در سال 1270ه.ش است ، حُکم سیاسی صادر کردند و جلوی حرکت استعمار بریتانیا را گرفتند، آرزوی علمای این بوده است که احکام اسلام در ممالکت اسلامی جاری شود و این توفیق به برکت پیر جماران نصیب ایران اسلامی شد که تحت حاکمیت حکومت اسلامی باشد .

انقلابی شکل گرفت که زمینه ساز انقلاب جهانی حضرت امام زمان (عج) است ، انقلاب اسلامی ایران مقدمه و زمینه ی ظهور امام زمان (عج) را فراهم کرد ، لبیک به ولی فقیه که نایب امام زمان (عج) است لبیک به حضرت بقیه الله العظم است ؛ به برکت انقلاب اسلامی و ولی فقیه که سکان کشتی انقلاب را در دست دارد ما بیشتر با امام زمان (عج) آشنا شدیم و زمزمه ی امام زمان (عج) در بعد از انقلاب بیشتر شده است و دعاهای ندبه و عهدها به برکت همین انقلاب و خون شهدایی که درخت انقلاب را سیراب کردند در جامعه منتشر شد.

شنبه  25 ارديبهشت ،  7شعبان ، روز بزرگداشت فردوسي است ، شاعر نامداری که به خاطر به شعر درآوردن پهلوانی و جوانمردی سیستان شهرت جهانی پیدا کرد و خدمت بزرگی به فرهنگ ایران و سیستان نمود. سیستان از جهات مختلف مورد توجه ی فرهیختگان جهان است ، امیدواریم که ما هم بتوانیم حرکتی برای این منطقه برداریم. قبول داشته باشیم که ما از گینجینه ی آثار باستانی استان بخوبی استفاده نکردیم ، شاید اگر مسئولین مربوط به آثار باستانی و میراث فرهنگی شناخت بیشتر  و یا دغدغه ی بیشتری و یا برنامه ی بهتری می داشتند در حال حاضر ما وضعیت بهتری را مشاهده می کردیم.

يكشنبه  26ارديبهت    8 شعبان اعلام موجوديت رژيم اشغالگر قدس است که این روز را به يوم النكبة در 1327ه.ش معرفی کرده اند ؛ رژيم اشغالگر قدس خانه ها و سرزمین ها را غصب کردند و قتل و قارت انجام دادند و امروزه هم همین کارها را انجام می دهند و متاسفانه سازمان های رسیدگی به حقوق بشر مثل همیشه کرولال و کوراند و مقام معظم رهبری فرمودند تنها راه از بین رفتن بحران های خاورمیانه ، نابودی رژیم صهیونیستی است .جنگ های نیابتی که از سوی بعضی از دولت های به اصلاح مسلمان به نیابت از اسرائیل به جای مقابله با این رژیم جعلی شکل می گیرد جای تاسف دارد . مسلمان ها می بایست که سخن قـرآن را خوب گـوش کنند و از خداوند متعال خواستاریم که شر دشمنان اسلام را به خودشان باز گرداند .

دوشنبه  27ارديبهشت  9شعبان سالروز ارتحال آيت الله العظمي حاج شيخ محمدتقي بهجت (1388ه.ش) است ، از توصیه معروف ایشان یاد می کنیم که فرمودند برای تهذیب نفس ، واحبات را انجام و محرمات را ترک کنید.

چهارشنبه  29ارديبهشت  11شعبان ولادت باسعادت حضرت علي اكبر(ع) ( 33ه ق) است و این روز را به روز جوان نامگذاری کرده اند . لازم است که همه ی ما مخصوصاً جوانان ما از حضرت علی اکبر (ع) الگو پذیری داشته باشند ؛ جوانمردی ، کمک به نیازمندان ، بصیرت ، ولایت پذیری و در راه خدا حتی از بذل جان دادن را از ایشان یاد بگیریم.

مسئولین عزیز در قبال جوانان مسئولیت های سنگینی دارند و باید بصورت حقیقی به جوانان توجه داشته باشند نه شعاری ؛ لزوم توجه به شغل ، نشاط ، ورزش و ازداوج جوانان تذکرو توجه ویژه ای دارد به مسئولین بزرگوار، به جوانان اعتماد و از قابلیت های آنان استفاده کنیم .

سخنی با جوانان عزیز خطه ی دارالولایه سیستان دارم ، عزیزان استعداد خودتان را باور داشته باشیم ، وجود آیت الله سیستانی ، آیت الله مطهری سیستانی ، حسینی طباطبایی ، میر حسینی ها و وجود آن دانشمندی که در کل جهان معرف به کاشف داروی ضد سرطان شد  اینها یعنی اینکه شما تا کجا می توانید اوج بگیرید و در عرصه ی حوزه و دانشگاه کل جهان را مبهوت خودتان بکنید .

زندگی و  رشته ی تحصیلی تان را هدفمند انتخاب کنید ، گام های موثری در عرصه ی اقتصاد مقاومتی داشته باشید ، از فرهنگ پشت میز نشینی فاصله بگیریم از فکرتان استفاده کنید و چرخه های اقتصادی این کشور را بچرخانید و شما می توانید زیرا این درس ما می توانیم را امام راحل (ره) و رهبر عزیزمان امام خامنه ای به ما یاد داده اند .

چهارشنبه  29ارديبهشت  روز جهاني موزه و ميراث فرهنگي است ، ما باید موزه هایی در حد و در شأن سیستان داشته باشیم و جای خالی موزه دفاع مقدس در شهر دیده می شود ؛ میراث دار خوبی برای فرهنگ ایثار و شهادت باشیم و جای جای شهرمان را با تمثال شهدا آزین بندی کنیم  و به گلزار شهدا بیشتر برویم زیرا بهترین میراث فرهنگی ما همین گلزار شهداست که در آنجا اخلاق ، دین داری و دین باوری و هرگونه کمالات را انسان آنجا می تواند احساس کند .

پنجشنبه  30 ارديبهشت  12شعبان روز ملي جمعيت است ، بالا رفتن میانگین سنی و پیر شدن کشور یک تهدید است ؛مقام معظم رهبری فرمودند فرزند آوری یک مجاهدت بزرگ است ، فرزند زیاد داشته باشیم و همه را عبد خدا تربیت کنیم .

آیکن-دانلود

مطالب مشابه
دیدگاه ها