نمایش نوار ابزار

متن خطبه های نماز جمعه 26 آذر 1395 شهرستان زابل

جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵

متن خطبه های نماز جمعه 26 آذر 1395 شهرستان زابل به امامت حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان در مصلی المهدی (عج)

شنبه 17 ربیع الاول  میلاد پیامبر رحمت و رحمت للعالمین و امام جعفر ضادق (ع) و هفته وحدت را خدمت تمامی شما بزرگواران و همه مسلمانان جهان مخصوصا مردم سیستان و بلوچستان تبریک و تهنیت عرض می کنم ؛ خداوند متعالی که در جمع انسان های بی سواد نبی و رسولی را از جنس خودشان مبعوث کرد تا آنها را تزکیه و آیات خدا را برای آنها تلاوت و آنها را به سمت خداوند هدایت کند .

روز میلاد پیامبر اکرم (ص) را روز اخلاق و مهرورزی هم نامیده اند ، شخصیتی که فرمودند مبعوث شده ام تا مکارم اخلاق را به اتمام برسانم ؛ ما اگر پیروی ایشان هستیم می بایست اخلاق ما اسلامی باشد .

از ضروریات امروزه جهان اسلام بطور عام و کشور اسلامی ما بطور خاص وحدت است و در بین تمام صفوف مومنین باید وحدت وجود داشته باشد  و تمام احزاب و سلیقه های سیاسی باید وحدت خویش را حفظ کنند و بر روی منافع ملی و در جایی که صحبت از اساس و تحکیم نظام اسلامی می بایست تمام سلیقه ها کنار برود و همه ید واحد بر سر استکبار جهانی بشویم .

امروز جمعه 26 آذر روز ایمنی حمل و نقل و رانندگان است ، رانندگان ما حق دارند از نعمت امنیت در جاده ها برخوردار باشند و اگر به عنوان خاص بخواهیم صحبت کنیم امنیت جاده های مواصلاتی سیستان به سایر نقاط مشاهده می کنیم که از ضریب امنیتی بسیار پایینی برخوردار است .

شایسته بود به مثل سایر مناطق که به اندازه سیستان ضرورت هم ندارند حداقل اگر مساوی با آنها هم نگاه میشد الان ما آزاد راه و جاده های پر امنیت می داشتیم ، اما متاسفانه از این نعمت محروم هستیم و ما چندین سال است که این مطالبه را داشته و فریاد زدیم که چرا این طرح آزاد راه زابل ـ زاهدان این گونه خاک می خورد ؟ و پیشرفت چندانی ندارد ؟ این طرح باید سال های پیش افتتاح میشد .

امروزه مشاهده می کنیم نه خبری از افتتاح نیست بلکه پیشرفت آنچنانی هم در این طرح دیده نمی شود ، قبول داریم که مشکلات اعتباری هست اما با مدیریت صحیح می شود بودجه ها را سوق دهیم به سمت اولویت های نیازی جامعه .

ما بارها گفتیم که از درآمدی که مرز دارد خود اهل فنش و مطلیع نشان که ماهانه 20 میلیارد تومان و سالیانه 250 میلیارد تومان درآمد مرزماست ، ما گفتیم بخشی از آن را اختصاص بدهند به این طرح هایی که نیاز است .

مطلب بعدی ایجاد اشتغال برای عزیزانی است که هزینه کردند برای خرید این وسایل نقلیه سنگین ،به امیدی که بتوانند سهمی در حمل و نقل کالا  به مرز ایران و افعانستان داشته باشند اما مشاهده می کنیم که در این زمینه هم حق آنها آن طوری که باید و شاید باشد داده نشد ؛‌ چقدر خوب می شود که کامیون دار افغان آن طرف مرز بایستد و عزیزان ما به بندر و مرز ایران و عراق بروند و کالای مورد نیاز افغانستان را عزیزان ما تا لب مرز ببرند و تحویل کامیون افغان بدهند تا اینجا اشتغال ایجاد شود .

این چگونه است که با ورود کامیون های افغان زیر ساخت های جاده ای ما تخریب می شود ف حتی در همین زمینه هم هزینه نمی شود که حداقل امنیت جاده ها را بالا ببرند ، چقدر تصادف شد بخاطر وجود کامیون های افغان ؟چقدر ما کشته دادیم ؟ چرا این ها موردتوجه قرار نمی گیرد ؟؟

زحمت زیاد کشیده شده ما از دولت محترم ، استاندار محترم و فرماندارانی که زحمت می کشند تشکر می کنیم ، اما این مباحثی است که در اولویت است  و می تواند اشتغال زایی ایجاد کند ، کارها زیاد انجام شده  در زمینه بهداشت و درمان کارهای بزرگی انجام شد که جا دارد از وزیر محترم بهداشت تشکر کنیم در همین بازه های زمانی چندین بار تشریف آوردن و از نزدیک و میدانی مطالعه کردند کارهای خودشان را ، ما تشکر می کنیم اما صحبت ما از طرح هایی است که قول شان داده شد  ، آزاد راه زابل ـ زاهدان قول اتمام طرح آن چندین سال است که داده شده .

 کلنگ کارخانه لاستیک سازی کی زده شده است ؟ به کجا رسید ؟ آیا با زمین خوردن یک کلنگ شغل ایجاد می شود ؟ آیا با وعده اشتغال شغل ایجاد می شود ؟ اقدام و عمل ؛ با یک مدیریت صحیح ، نیاز به مدیرییت صحیح منطقه آزاد  تا الان انجام نشده است ، خب باید جواب بدهند ، منطقه ویژه اگر مهم تر است خب چرا منطقه ویژه رامشار را توجه نمی کنید که در آن واحد بطور مستقیم و غیر مستقیم می تواند هزاران شغل ایجاد کند ؛ چرا ما داشته یمان را باور نداریم و به آن ها توجه نمی کنیم ؟

انشالله بزودی یک نشست و همایشی با فعالین سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اصحاب رسانه و اساتید حوزه و دانشگاه در مورد مطالبات مردم دارالولایه سیستان خواهیم گرفت ، ما از نمایندگان مُحترم ، استاندار ، ریس جمهور کار میخواهیم و رصد کارهایشان را در برنامه خود داریم.

شنبه 27 آذر  سالروز شهادت آیت الله دکتر محمد مفتح در سال 1358 است و این روز را به روزوحدت بین حوزه و دانشگاه نامیده اند ؛ نگاه ویژه به فرهنگ و اقتصاد یکی از وظایف اصلی و مهم حوزه و دانشگاه است .

 

مطالب مشابه
دیدگاه ها