نمایش نوار ابزار

متن خطبه های ۱۷ فروردین ۹۷ نماز جمعه شهرستان زابل

شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۷

متن خطبه های ۱۷ فروردین ۹۷ نماز جمعه شهرستان زابل به امامت امام جمعه معزز شهرستان حضرت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا در مصلی المهدی ( عج )

 

از ستاد نوروزی به جهت استقبال و اسکان مهمانان ، مسئولین اماکن و گردشگری ، مسئولین میراث فرهنگی استان و بخصوص از جمعیت هلال احمر منطقه تشکر ویژه داریم .

 

شهرداری و شورای شهر کارهایی را در حال انجام دارند ، اما در ایام نوروز مردم و شهروندان مخصوصاً میهمانان منطقه گلایمندی داشتند از نبود امکانات ؛ البته شهردار محترم طرح هایی را در دست اقدام دارند را باخبر هستیم زیباسازی فضای شهر ، پارک ملت ، راه اندازی پارک بانوان که اگر این برنامه ها در ایام نوروز به بهره برداری میرسید خیلی خوب بود .

 

تغییراتی در سطح شهر دیده میشود که جا دارد از زحمات شهردار و مجموعه شهرداری محترم و پی گیری شورای شهر تقدیر و تشکر داشته باشیم و ما متوجه فشار مالی که به شهرداری است هستیم و برنامه هایی هم شهردار محترم دارند تا هنگامیکه به وقوع پیوست انشالله ما را در جریان ریز برنامه ها قرار بدهند .

 

ما وظیفه داریم هم زبان نقد و اعتراض و هم زبان تشکر داشته باشیم تا مسئولینی که کار میکنند معرفی و مسئولینی که دچار قصور و کوتاهی هستند به کمک کاری خودشان توجه داشته باشند .

 

ما خشکسالی و مشکل آب را قبول داریم اما مشکل اصلی کم آبی در سیستان نیست ، مشکل اصلی سوء مدیریت است و اساس مشکلات سیستان همانطور که بارها و سالها عرض کردیم یکی سوء مدیریت و دیگری ناپایدار بودن مدیریت ها مثبت می باشد .

 

نه فقط در مورد آب مشکل و سوء مدیریت داریم بلکه در مورد مرز هم همین سوءمدیریت صدق میکند؛ ما به استاندار سابق در مورد سوء مدیریت یکی از فرمانداران مرزی تذکر دادیم ، موجی ایجاد شد ولی این موج به انحراف رفت .

 

در مرز تبادل سوخت ، کالا و… داریم اما سود این تبادلات به جیب چه کسانی میرود ؟

چرا اثر مرز بر سر سفره مردم دیده نمی شود ؟

بارها قول بازگشایی بعضی معابر را دادند ولی این بازگشایی ها ناپایدار و موقتی بود ، الان هم صحبت از معابری چون شاهگل ، بش دلبر و… به میان آمده ؛ تا ببینیم اینار چه میشود …

 

سوال ما این است که برای سیستان کم آب چه چشم اندازی ترسیم شده ؟ آیا اصلا ترسیم شده ؟

برای احیای تالاب هامون بعد از اینکه ثبت جهانی شد چه اقداماتی بین المللی انجام شه است ؟

 

 

یکی از نمایندگان عزیز حرکتی انجام داده اند که اگر چه دیر صورت گرفت اما جای تقدیر و تشکر دارد؛ وزیر امور خارجه و وزیر نیرو بیایند و با مقامات افعانستان بطور ویژه درباره این موضوع و نیازهای متقابل بین دو کشور جلساتی بگیرند و این موضوعات و نیازها را بیان کنند .

 

از یکی از نمایندگان عزیز که موضوع آب های ژرف را پیگیر بودند و مطالعات شروع شده است تشکر می کنیم و انشالله به نتیجه برسد و بودن سفره های زیر زمینی آب در دشت سیستان و منطقه سفید آبه خیلی مهم است .

 

ما از استاندار محترم درخواست اکید داریم که طرح انتقال آب از سواحل مکران به شمال استان را در دستور کار قرار بدهند زیرا چند سال پیش این مطرح شد و اعتبارات اولیه هم تعیین شده ولی رها شده است اما در استان کرمان که از دریا فاصله هم دارد اجرا شده است !!

 

درست است که در هسته های تصمیم گیر در کشور نفوذ نداریم اما سخن این است که در دهه عدالت محور باید کارها انجام شود ، تصفیه آب با استفاده از علم انرژی هسته ای که دوشنبه روز ملی فناوری هسته ای هم هست که گرامی میداریم تصفیه آب و جاری کردن آن در سطح استان تا شمال استان مساله بسیار مهمی است .

 

مسئولین عزیز نیرو ، آب مرحله اول کشت را به کشاورزان دادند و کشت انجام شد ولی از آب مرحله دوم خبری نشد، بله میدانیم آورد آب به چاه نیمه امسال در حد صفر است اما شما در همین وضعیت بالای ۶۰ میلیون متر مکعب آب با موضوع محیط زیست و گردشگری رهاسازی کردید و سالانه ۳۰ میلیون متر مکعب هم که به زاهدان انتقال پیدا می کند .

 

طبق بررسی های انجام شده خود شما گفته بودید که ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب برای کشاورزان امسال داریم چرا درست مدیریت نکردید ؟ در حالیکه سال قبل کمتر از این مقدار را داشتید اما به این مشکل برنخوردید ؟ باز هم برمیخوریم به معضل « سوء مدیریت » !!!

 

نمایندگان محترم متحد وار ورود کنند ، ما از کارهای ملی نمایندگان مان باخبریم اما مردم انتظار دارند هر دوی شما بزرگوار در کنار هم متحد ورد کنید چراکه اگر متحد نباشید انرژی شما هدر میرود .

 

خوب حال خسارت وارد شده و میزان آن مشخص پس به موقع خسارت را پرداخت کنید ، ما از استاندار محترم که جلسه ویژه گرفتند تشکر می کنیم و درخواست داریم هم به کشاورزانی که کشت کرده و محصولشان از بین رفته و هم کشاورزی که جرات نکرده زمینش را زیر کشت ببرد به هر دو خسارت داده شود .

 

پول کشاورزان در اسرع وقت داده شود و بانک کشاورزی و صندوق بیمه در خصوص حقوق کشاورزان کوتاهی کرده است و باید جوابگو باشد .

 

درخواست ما این است که در اسرع وقت هم خسارت های قبلی و فعلی را پرداخت کنید و هم مسئولین بزرگوار به خاطر قصور و کوتاهی ها خودشان از مردم رشید ، فهیم و بصیر سیستان عذرخواهی کنید ( تکبیر نمازگزاران).

 

از استاندار محترم تاکید ویژه داریم بعنوان نماینده ارشد دولت در استان که یک سند و چشم اندازی برای تمام موضوعات استان از جمله موضوع اقتصاد ، دام ، کشاورزی ، ورزش ، علم و.. طراحی و تدوین کنند و هر مسئول و فرمانداری که میاید طبق همان چشم انداز حرکت کند .

 

یک نخبه ی ما میخواهد در مسابقات جهانی شرکت کند و اینکه دچار مشکل مالی برای رفت و برگشت خود داشته باشد این جای تاسف است ؛ در دیگر جاها نخبه خودشان را میقاپند ولی اینجا این مشکلات می باشد .

 

در چند هفته قبل ما از یکی از نخبه گان در بین الصلاتین تقدیر و تشکر کردیم و این اقدام برای این است که مسئولین نخبه گان را ببینند و این نخبه اگر در همایشات کشوری و جهان شرکت کند برای شمای مسئول هم خوب است و یک رزومه میشود .

 

سه شنبه ۲۱ فروردین سالروز شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی  در سال ۷۸ است این روز را گرامی میداریم و هم شهیدی از دیار سیستان که بیشتر در جمع همکاران خودش مظلوم واقع شده است سرلشکر خلیان شهید محمد میر؛ ما سالهاست که به مسئولین ارتش سیستان عرض می کنیم که یادواره و همایشی برای این شهید  در شان این بزرگوار که یک چهره ملی است ولی متاسفانه ما در سیستان فراموشش کردیم برگزار کنید و همین برای آخرین بار اعلام میکنیم که اگر بزودی این عزیزان برگزار نکنند خود دفتر امام جمعه بصورت ویژه یک همایش مخصوص برای سرلشکر خلیان شهید محمد میر خواهد گرفت .

مطالب مشابه
دیدگاه ها